Publiczna Szkoła Podstawowa w Naroku

 

AKTUALNOŚCI

STRONA GŁÓWNA

DLA RODZICÓW

PROGRAMY EDUKACYJNE

GRONO PEDAGOGICZNE

ORGANIZACJE_SZKOLNE

O SZKOLE

eTWINNING

ARCHIWUM 2014/15

ARCHIWUM 2013/14

ARCHIWUM 2012/13

ARCHIWUM 2011/12

ARCHIWUM 2010/11

Podręczniki na rok szkolny 2015/16

Ostatnie zmiany

2016-04-06

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Naroku

ADRES: Narok, ul. Szkolna 19; 49-120 Dąbrowa

Tel. (077) 464 20 02; e-mail: sp_narok@wodip.opole.pl

WAŻNE LINKI:

MEN
Kuratorium Oświaty
OKE
Gmina Dąbrowa
MODN
WOM
WODIP

Realizowane projekty:

Media_bez_tajemnic

Chcemy żyć zdrowo i szczęśliwie

Czytam i rozumiem

Media around us

Archiwum 2010/11


Podręczniki na rok szkolny 2011/12


Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2010/11

Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2010/2011 rozpoczęła się mszą świętą. Uczniowie klasy szóstej pod kierunkiem wychowawcy Iwony Adam pożegnali się ze szkołą tym razem na wesoło, prezentując krótki program muzyczno-kabaretowy. Szóstoklasiści złożyli ślubowanie i otrzymali świadectwa ukończenia szkoły, stając się jej absolwentami. Pan dyrektor i wychowawca kl. VI uhonorowali listami gratulacyjnymi rodziców absolwentów, którzy ukończyli szkołę z wyróżnieniem. W czasie akademii wręczono także świadectwa i nagrody wyróżniającym się uczniom klas I-V. Po ciężkiej całorocznej pracy zasłużyliśmy wszyscy na odpoczynek – UDANYCH WAKACJI!!!

Galeria zdjęć


Komers Szóstoklasistów 2011

Komers szóstoklasistów rozpoczął się od tradycyjnego poloneza, w którego rytmie uczniowie przeszli do szkoły, aby wziąć udział w balu absolwenta. Przed rozpoczęciem zabawy podziękowali nauczycielom za wieloletni trud włożony w nauczanie i wychowanie. Wspólnie z panem dyrektorem Przemysławem Gajosem i wychowawcą Iwoną Adam odsłonili tablo upamiętniające ich naukę w narockiej szkole. Rodzice szóstoklasistów powitali gości wspaniałym tortem i kunsztownym poczęstunkiem. To był na pewno niezapomniany bal!

Iwona Adam

Galeria zdjęć


Wycieczka do Wrocławia

Galeria zdjęć


„Niech się plecie"

19 maja 2011 r. uczniowie naszej szkoły wybrali się na wycieczkę rowerową do Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach. Na miejscu dzieci brały czynny udział w lekcji muzealnej, której tematem było „Plecionkarstwo”. Zapoznały się z procesem wyplatania przedmiotów codziennego użytku od zakładania plantacji wikliny po metody jej obróbki i przygotowania do wyplatania. Uczniowie mieli również możliwość wyplatania wianków i koszyków oraz zapoznania się z tradycją plecionkarstwa na ziemi opolskiej.

W wiejskim gospodarstwie wyroby plecione były z różnych surowców: wikliny, słomy, rogożyny, łyka, korzeni, pędów młodych drzew i niektórych gatunków traw. Czynnikami sprzyjającymi w uprawianiu plecionkarstwa były łatwość zdobycia surowców, nieskomplikowany sposób wyplatania i przede wszystkim zapotrzebowanie na tego typu wyroby. Plecionkarstwem zajmowali się zazwyczaj ludzie starsi lub małorolni chłopi, głównie zimą i wczesną wiosną, traktując to zajęcie jako dodatkowe źródło dochodów. Umiejętności przekazywano z pokolenia na pokolenie, zaś produkty plecionkarskie przeznaczone były na własny użytek lub sprzedawane na jarmarkach.

                                                                                                                          Maria Sikora


Ogólnopolski Konkurs z Języka Niemieckiego

16 uczniów naszej szkoły przystąpiło do Ogólnopolskiego Konkursu z Języka Niemieckiego MIX, organizowanego przez Centrum Edukacji Szkolnej w Warszawie. Zadaniem uczniów było rozwiązanie testu wielokrotnego wyboru, w skład którego wchodziło 26 pytań, sprawdzających wiadomości z zakresu słownictwa, gramatyki oraz rozumienia przeczytanego tekstu. Uczniowie mieli możliwość wcześniejszego przygotowania się do konkursu, nad przebiegiem którego czuwała mgr Maria Sikora. W konkursie mieli okazję wziąć udział wszyscy chętni uczniowie.

Zmagania językowe okazały się być prawdziwą przyjemnością, w szczególności dla uczennicy klasy VI - Marty Pacuły, która uzyskała 100% punktów i tym samym zdobyła I miejsce w konkursie. Poza tym najlepsze wyniki zdobyli: II miejsce Julia Kuczek klasa V oraz Patryk Giesa klasa VI, Andrea Komor oraz Tomasz Angel  otrzymali wyróżnienia. Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i zachęcamy kolejnych uczniów naszej szkoły do udziału w przyszłorocznych zmaganiach z językiem niemieckim.

Maria Sikora


 W oczekiwaniu na święta...

Tegoroczne szukanie Zajączka w kl. II przebiegło jak zwykle w atmosferze zaciekawienia i oczekiwania miłej niespodzianki . Dzieci nie zawiodły się... Zajączek był szczodry i bardzo pomysłowy - wszyscy byli zadowoleni. 

Ewa Jarzyna

Galeria zdjęć


Zdrowych , spokojnych Świąt Wielkanocnych oraz radosnych spotkań w gronie

rodziny i przyjaciół wszystkim uczniom, rodzicom i przyjaciołom szkoły

życzą Dyrektor, Grono Pedagogiczne, Pracownicy i Samorząd Uczniowski

Publicznej Szkoły Podstawowej w Naroku.


 

Dyrektor szkoły serdecznie dziękuje wszystkim rodzicom i mieszkańcom,

którzy pomagali przy zbiórce złomu i organizacji kiermaszu świątecznego.

 


X Gminny Konkurs Recytatorski w Języku Niemieckim

 

18 kwietnia 2011 r. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Naroku była organizatorem X Gminnego Konkursu Recytatorskiego w Języku Niemieckim. Tegoroczny jubileuszowy konkurs odbywał się pod hasłem „ Die Welt der Poesie”. O najlepsze miejsca walczyli uczniowie wszystkich szkół podstawowych oraz gimnazjów gminy Dąbrowa, którzy zostali wyłonieni w eliminacjach szkolnych. 30 uczestników konkursu swoim udziałem udowodniło, że dobrze zna język niemiecki, lubi poezję oraz wspaniale radzi sobie z recytacją. Młodzi recytatorzy prezentowali różnorodne teksty od klasyki do współczesności.

Laureatami w grupie klas I-III zostali :

1 miejsce Lukas Gogol – ZS Chróścina

2 miejsce Daniel Gaida – PSP Narok

3 miejsce Izabela Kasprzyk – ZS Chróścina

W grupie klas IV-VI najlepszymi byli :

1 miejsce Marta Swora – PSP Sławice

1 miejsce Fabian Eszik – ZS Dąbrowa

2 miejsce Marta Stein – PSP Sławice

3 miejsce Katarzyna Smolin – PSP Sławice

W grupie gimnazjalistów :

1 miejsce Patrycja Kornek – PG Żelazna

2 miejsce Anna Kohs – PG Żelazna

3 miejsce Pior Lisson – PG Żelazna

Najlepsi recytatorzy zostali uhonorowani dyplomami i nagrodami. Organizator konkursy zatroszczył się również o poczęstunek dla uczestników konkursu oraz ich opiekunów. Jak co roku z programem artystycznym w języku niemieckim wystąpiły przedszkolaki z Publicznego Przedszkola im św. Franciszka z Asyżu w Naroku.

                                  Organizator: mgr Maria Sikora

Galeria zdjęć


 

Szkolny Konkurs Recytatorski w Języku Niemieckim

29 marca odbył się kolejny już Szkolny Konkurs Recytatorski w Języku Niemieckim. Była to już X edycja konkursu, który co roku cieszy się dużą popularnością. W konkursie wzięło udział 20 recytatorów. Uczestników konkursu oceniało jury w składzie mgr Maria Sikora, mgr Iwona Adam oraz mgr Małgorzata Kolanko. Zgodnie z regulaminem ocenie podlegało : pamięciowe opanowanie teksty, dobór repertuaru, interpretacja wiersza, dykcja oraz ogólny wyraz artystyczny.

Na wyróżnienie zasłużyli w grupie klas I – III:

Dominika Halicka

Filip Baucz

Daniel Gaida

W grupie klas IV – VI najlepszymi okazali się:

Julia Kuczek

Tomasz Angel

Tomasz Kijowski.

 


   

GMINNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO „ ME AND MY LIFE- MY PLACE’’

Nasza szkoła w tym roku była organizatorem gminnego konkursu z języka angielskiego „ ME AND MY LIFE- MY PLACE’’. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie projektu, w którym opisywali swój dom, swoje ulubione miejsce, swoją wieś oraz drogę do szkoły. W projekcie musiała się znaleźć również mapa wsi oraz słowniczek. Każdy projekt posiadał liczne zdjęcia i rysunki.

I miejsce- Monika Biok (PSP Sławice) oraz Tomasz Angel (PSP Narok)

II miejsce – Monika Ofiera (PSP Narok)

III miejsce – Paulina Kornek (PSP Narok)

Agnieszka Chojnacka


Amorek w naszej szkole

W piątek (11.02.2011) obchodziliśmy Dzień Zakochanych. Do naszej szkoły, razem z pomocnikami ubranymi w czerwone i różowe stroje, przybył amorek, który rozsyłał po klasach miłosne serduszka z wyznaniami w języku polskim i angielskim. Walentynki zawierały wiersze nie tylko o miłości ale również o przyjaźni, a serca oraz laurki były starannie wykonane i pięknie ozdobione wstążkami, koralikami, kolorowym papierem i zdjęciami. Mamy nadzieje, że za rok amorek znów odwiedzi naszą szkołę.

Agnieszka Chojnacka


W ramach obchodów DBI 2011 w naszej szkole zaplanowane zostały liczne inicjatywy. W klasach I- III odbywały się pogadanki nt. bezpieczeństwa w sieci oraz wpływu i konsekwencji korzystania przez dzieci z Internetu, w tym również z portali społecznościowych. Pretekstem do dyskusji były obejrzane przez dzieci kreskówki „Zasady bezpieczeństwa w Internecie”, „Internet – cyberprzemoc”, „Na niebezpieczne pytanie, udzielaj bezpiecznych odpowiedzi” dostępne na portalu sieciaki.pl. Dzieci w grupach przygotowały również plakaty pt. „Jestem bezpieczny w sieci”. W klasach IV i V uczniowie przygotowali scenki dotyczące zasad bezpieczeństwa w sieci oraz problemu uzależnienia od komputera, zaś szóstoklasiści wykonali prezentacje multimedialne dotyczące DBI 2011. We wszystkich klasach uczniowie w grupach przygotowali plakaty promujące DBI 2011. 8 lutego podczas zajęć otwartych uczniowie zaprezentowali efekty swoich prac. Na zajęcia został zaproszony dyrektor szkoły oraz wychowawcy poszczególnych klas. Pokazane zostały prezentacje multimedialne, scenki tematyczne. Klasy młodsze rozwiązywały rebusy, siecio quizy, krzyżówki (również te z zeszytu ćwiczeń „Poznaj bezpieczny Internet), a następnie wypracowane materiały umieściły na klasowych gazetkach, dzięki czemu będą mogli zobaczyć je również rodzice na najbliższym zebraniu. Klasy starsze popisały się swoją wiedzą w turnieju wiedzy o bezpiecznym Internecie, w którym odpowiadały na pytania, a także rozwiązywały krzyżówki. Dla zwycięzców przygotowane zostały dyplomy i nagrody.

Bogumiła Angel

Galeria zdjęć


Rozstrzygnięcie konkursu „ Mistrz Misia Theo”

Uczniowie klas I – III kolejny już raz brali udział w konkursie języka niemieckiego, którego celem jest wykazanie się  umiejętnościami posługiwania się językiem niemieckim w codziennych sytuacjach oraz znajomością świata bohatera podręcznika „Ich und du” Misia Theo. Zwycięzcy konkursu językowego „Mistrz Misia The” odebrali na apelu w dniu 11.02.2011 roku pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki.

Maria Sikora


Realizacja projektu „Oma – wie gut, dass ich dich hab“

Dobiegł końca projekt „ Oma – wie gut, dass ich dich hab“ ( Jak dobrze babciu, że mam ciebie) realizowany w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Naroku, a finansowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec oraz Niemieckie Stowarzyszenie Społeczno Kulturalne w Polsce. Jedno z zadań projektu polegało na wyszukiwaniu, gromadzeniu oraz wypróbowywaniu receptur kucharskich i cukierniczych babć i prababć, a następnie utworzenie z nich książki kucharskiej zatytułowanej „Omas Kochbuch”. Projekt obejmował również przygotowanie programu artystycznego, upominków dla babć i dziadków oraz zorganizowanie spotkania z okazji ich święta. Zajęcia projektowe odbywały się w ramach nauczania języka mniejszości narodowej niemieckiej, realizacji programu „Ta ziemia od innych droższa” oraz warsztatów Koła Regionalnego. Nie tylko uczniowie, również ich babcie bardzo chętnie wzięli udział w tym projekcie.

                                                                                Koordynator projektu Maria Sikora

Galeria zdjęć


 

Mali Kolędnicy w Opolu

Uwieńczeniem tegorocznego kolędowania misyjnego 2010/2011 była VI Prezentacja Kolędników Misyjnych. Odbyła się ona 29 stycznia w małej auli Wyższego Seminarium Duchownego w Opolu. Rozpoczęła się o godz. 11-tej wspólnym śpiewem kolędy „Dzisiaj w Betlejem”. W VI Przeglądzie Kolędników Misyjnych wzięło udział ponad 120 uczestników. W tym nasza grupa z Naroka. Po prezentacji poszczególnych programów kolędniczych nastąpiła przerwa na słodki posiłek. Po przerwie ks. Musioł wytłumaczył główny sens misyjnego kolędowania oraz zapowiedział wystąpienie gościa z Togo, misjonarza Roberta Durę, który aktualnie przebywa na urlopie w Polsce. Ks. Robert opowiadał o swojej pracy misyjnej w Afryce, ilustrując swoje świadectwo ciekawymi zdjęciami. Na zakończenie w imieniu Biskupa Opolskiego, ks. S. Klein oraz ks. Alojzy Piechota rozdali poszczególnym grupom pamiątki i okolicznościowe dyplomy.

Maria Ludwig


Mali misjonarze z Naroka

 

28 grudnia 2010 po mszy świętej w narockiej świątyni ksiądz proboszcz Witold Walusiak pobłogosławił i rozesłał pierwszą grupę kolędników z kl.V, która w tym dniu odwiedziła część parafian. 6 stycznia w Uroczystość Objawienia Pańskiego druga grupa z kl. IV z panią M. Sikorą i A. Chojnacką wyruszyła na kolędniczy szlak, aby zanieść dobrą nowinę o narodzeniu Jezusa do domów mieszkańców Naroka. Kolędnicy zanieśli także do domów błogosławieństwo, radosną kolędę i życzenia pomyślności. Głosząc radosną nowinę, stali się małymi misjonarzami, wskazując jednocześnie na tragedię milionów dzieci w świecie, które nie znają prawdy o Jezusie Chrystusie i cierpią biedę duchową i materialną. Zebrane w tych dniach ofiary dzieci przeznaczyły na pomoc krajom misyjnym. Przedsięwzięcie „Kolędników Misyjnych” jest wielką nadzieją dla Kościoła w Polsce. Dzięki niemu duch misyjny ma szansę przeniknąć w serca dużej liczby dzieci, przekonać je do powszechności Kościoła i potwierdzić ich bezinteresowność i trud podejmowany dla braci. Dzieci, jako kolędnicy misyjni, uczą się ponoszenia trudu i składania ofiary z własnego czasu, zdolności, a także rezygnacji z możliwości wzięcia dla siebie zebranych pieniędzy.

Dziękujemy wszystkim parafianom i Księdzu Proboszczowi za ciepłe przyjęcie i otwartość!

Maria Ludwig


Wojewódzki Konkurs Matematyczny - eliminacje gminne

W tym roku nasza szkoła była organizatorem gminnych eliminacji Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego. Nasi uczniowie popisali się wiedzą oraz umiejętnościami logicznego myślenia i rozwiązywania skomplikowanych zadań. Reprezentujący nas Tomasz Angel zajął II miejsce, Marta Pacuła - III miejsce i Mateusz Puszczewicz - IV miejsce. Cała trójka to uczniowie klasy VI. Gratulujemy!

Bogumiła Angel


Spotkanie Opłatkowe w Naroku

Największym i najpiękniejszym przeżyciem w naszej szkole jest Wigilia organizowana przez uczniów klasy szóstej, ich rodziców i wychowawcę. W tym roku to wspaniałe wydarzenie szóstoklasiści przygotowali pod kierunkiem wychowawcy Iwony Adam. Swoją obecnością zaszczycili nas licznie zaproszeni goście i nasi przyjaciele, wśród których był również Pan Wójt Marek Leja. Uczniowie zaprezentowali wzruszający montaż poetycki mówiący o miłości i przebaczeniu, nawiązujący swą treścią do nauki naszego patrona Jana Pawła II. Do programu wplecione zostały elementy regionalizmu, pochodzące z realizowanej w szkole innowacji "Ta Ziemia od innych mi droższa". Na stole królowały tradycyjne potrawy przygotowane przez rodziców szóstoklasistów, którzy włożyli olbrzymi wkład i serce w organizację uroczystości. Uczniowie na ręce Pana dyrektora Przemysława Gajosa złożyli zapaloną świecę - symbol narodzonego Jezusa, której blask rozjaśnił wszystkie serca i przygotował  do wspólnego dzielenia się opłatkiem oraz do modlitwy poprowadzonej przez księdza proboszcza Witolda Walusiaka. Wigilia w naszej szkole jest jedną z najpiękniej obchodzonych tradycji.

                                                                                                                                                                                             Iwona Adam

Galeria zdjęć


„Oh, wie schön ist Weihnachten"

W okresie przedświątecznym w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II realizowany był kolejny projekt finansowany przez  Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec oraz Niemieckie Stowarzyszenie Społ. Kult. w Polsce, a zatytułowany „Oh, wie schön ist Weihnachten".

Celem projektu były zajęcia warsztatowe związane ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia. Uczestnicy projektu mieli okazję nauczyć się wykonywania drobnych upominków, ozdób oraz kartek świątecznych z wykorzystywaniem różnych technik plastycznych. Szczególną atrakcją było pieczenie i ozdabianie pierników i ciasteczek. Młodzi ludzie mieli możliwość zaprezentowania swoich wytworów podczas Spotkania Adwentowego, które miało miejsce 5 grudnia na świetlicy wiejskiej w Naroku. Wtedy to również przedstawili inscenizację w języku polskim i niemieckim wprowadzając wszystkich w atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Uczestnicy spotkania byli oczarowani i poruszeni wspaniałym przedstawieniem, dekoracją oraz ręcznie wykonanymi upominkami.

                                                                                                                                                                                       Realizator projektu Maria Sikora

Galeria zdjęć


 
Mikołajki 2010

Galeria zdjęć


Konkurs Języka Niemieckiego

W szkolnych eliminacjach Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego dla uczniów szkół podstawowych, który odbył się w listopadzie aż czterech uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II  zakwalifikowało się do etapu gminnego. Konkurs składał się z dwóch części: testu gramatyczno – leksykalnego oraz z wypowiedzi pisemnej. Na uroczystym świątecznym apelu zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.

Oto oni:

I miejsce Marta Pacuła kl.VI

  II miejsce Andrea Komor kl. VI

III miejsce Julia Kuczek kl.V

IV miejsce Partyk Giesa kl.VI

 

Galeria zdjęć

Maria Sikora n-l języka niemieckiego


Święto Niepodległości

„Można nie kochać Cię i żyć, ale nie można owocować” to motto obchodów Święta Niepodległości w naszej szkole. W tym roku uczniowie pod kierunkiem pań Grażyny Frejus i Iwony Adam przygotowali przedstawienie teatralne ukazujące drogę Polaków do Niepodległości . Ten bardzo istotny temat został przedstawiony w sposób ciekawy i z nutą humoru, co pozwoliło nawet najmłodszym dzieciom zrozumieć, jak ważna jest ojczyzna w życiu każdego człowieka. Uczniowie podczas uroczystości wykazali wielką kulturę i postawę patriotyczną. Przedstawienie zostało pokazane również rodzicom podczas wywiadówki.

Galeria zdjęć


„Martinsfest”

W listopadzie w naszej szkole realizowany był projekt „Martinsfest” finansowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec oraz Niemieckie Stowarzyszenie Społ. Kult. W Polsce. Celem projektu były zajęcia warsztatowe, podczas których uczniowie poznawali tradycje i zwyczaje związane z postacią Świętego Marcina, piekli rogale marcinowe, wykonywali lampiony, zaproszenia oraz  gęsi marcinowe. Opracowali dwujęzyczny program artystyczny zatytułowany „ Przygotowujemy się do obchodów Święta Marcina”, który przedstawili 11 listopada podczas uroczystego nabożeństwa ku czci tego świętego.

Liczna grupa uczestników biorących udział w projekcie świadczy o tym, że uczniowie bardzo chętnie korzystają z zajęć warsztatowych, szczególnie gdy oferuje im się ciekawą tematykę zajęć oraz potrzebne materiały.

                                                                                                                               Realizator projektu Maria Sikora

Galeria zdjęć


SZKOLNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO

W listopadzie w naszej szkole odbył się konkurs języka angielskiego. Marta Pacuła kl. VI oraz Tomasz Angel kl. VI

uzyskali najlepszy wynik i będą reprezentować naszą szkołę w gminnym konkursie z języka angielskiego.

GRATULUJEMY!!!

Agnieszka Chojnacka


 PRZYTULISKO „ PRZYTUL PSISKO”

Z końcem października, zakończyła się zbiórka karmy dla psów przebywających w przytulisku w Brzegu. Akcja została zorganizowana

w ramach Światowego Tygodnia Zwierząt, który obchodzono w dniach 4.10- 10.10. 2010.

Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny bardzo chętnie wspierali przytulisko, przynosząc koce, smycze i karmę.

                                     Dziękujemy!!!      

                     Agnieszka Chojnacka


„Wy dajcie im jeść”.

„Wy dajcie im jeść, te słowa kilka razy wybrzmiały podczas nabożeństwa misyjnego przygotowanego przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Naroku 24 października 2010 roku w kościele parafialnym. Niedziela Misyjna to święto solidarności z misjonarzami i Młodymi Kościołami w świecie oraz troska, aby do wszystkich ludzi dotarła prawda o Chrystusie. W narockiej wspólnocie parafialnej także niedziela misyjna stała się powodem zatrzymania się nad problemem pomocy dzieciom zamieszkującym tereny misyjne. Przywołana inscenizacja nie tylko przywołała biblijną scenę rozmnożenia chleba, ale także pokazała współczesną obojętność. Zebrani wierni zobaczyli w pięknych strojach dzieci z różnych stron świata, opowiadały one o nękających je problemach. Na pewno przejmująca dla wszystkich była scena, w której Jezus powiedział „Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, mnie uczyniliście”. Te słowa osadzone w kontekście pomocy misjom uświadomiły nam, że każda najmniejsza nawet pomoc niesiona biednym i potrzebującym jest bardzo cenna. Niestety tak jak przedstawiły dzieci podczas nabożeństwa chleb ciągle jest wyrzucany i nieszanowany. Dlatego bardzo ważne jest, aby podczas takich dni uświadamiać sobie, a przede wszystkim dzieciom potrzebę szanowania i dziękowania za dar chleba. Tym bardziej, gdy na całym świecie wielu osobom tego chleba brakuje.

Niedziela misyjna stała się też okazją do zbiórki funduszy na naukę dla Cecile Sarmah- dziewczynki pochodzącej z Togo, a adoptowanej przez uczniów narockiej szkoły w ramach projektu „Mój szkolny kolega z Afryki”.

Po raz kolejny uczniowie pokazali, że nawet mała rzecz uczyniona z wielką miłością i zaangażowaniem może być przyczyną radości drugiego człowieka.

Maria Ludwig

Galeria zdjęć


Z Naroka do grobu świętej Jadwigi

Piękna, słoneczna pogoda towarzyszyła tysiącu pielgrzymom przybyłym do grobu św. Jadwigi w Trzebnicy, na XVIII pielgrzymkę pracowników i wolontariuszy Caritas Diecezji Opolskiej. 2 października także z parafii pw. Św. Floriana w Naroku wyruszyło 41 osób pobłogosławionych przez księdza proboszcza Witolda Walusiaka. Doroczna pielgrzymka Caritas połączyła Parafialny Zespół Caritas i uczniów ze Szkolnego Koła Caritas działającego przy szkole podstawowej im. Jana Pawła II w Naroku. W drodze do Trzebnicy był czas na wspólną modlitwę, śpiewy i poznanie bliżej sylwetki wyjątkowej świętej, trochę niestety zapomnianej. Zaraz po przyjeździe do Trzebnicy skierowaliśmy swoje kroki do wieczernika św. Jadwigi, gdzie jak głoszą podania Święta Królowa osobiście usługiwała biednym, trędowatym i opuszczonym, rozdzielając chleb. W tym miejscu objęliśmy modlitwą naszych kapłanów, którzy codziennie w parafialnym wieczerniku karmią nas Chlebem Eucharystycznym. Później udaliśmy się do bazyliki, aby wraz z pielgrzymami z całej diecezji przygotowywać się do uroczystej mszy świętej. Biskup Paweł Stobrawa, który przewodniczył Eucharystii podziękował pielgrzymom Caritas za ogromny wysiłek i piękną służbę pełnioną na przestrzeni całego roku. Po mszy udaliśmy się do na krótką modlitwę przed grobem świętej Patronki. Polecaliśmy tam w żarliwej modlitwie wszystkie sprawy „dużego” i „małego” Caritas-u. Październikowe promienie słoneczne wpadające do bazyliki dodawały nam nadziei i radości do służby Bogu mieszkającemu w drugim człowieku.

Później zaproszono nas na przepyszną zupę z klasztornej kuchni sióstr boromeuszek. Przejście krużgankami zakonnymi i oglądanie klasztoru było dla nas wszystkich niebywałą atrakcją. Po przerwie na posiłek starsi pielgrzymi wysłuchali konferencji ks. Tadeusza Słockiego na temat Chrystusowego stylu posługi Caritas. Kaznodzieja zachęcał do praktykowania miłosierdzia przede wszystkim w rodzinie, którą nazwał „poligonem” miłości bliźniego. W tym samym czasie uczniowie ze Szkolnego Koła Caritas spotkali się ze swoim koordynatorem księdzem Jarosławem Staniszewskim. Była to najlepsza sposobność na poznanie kolegów z innych kół i posłuchanie o ich pracy. Umocnieni błogosławieństwem wróciliśmy do Naroka, aby „czynić miłość” i nieść radość tam gdzie jej brakuje.

Maria Ludwig

Galeria zdjęć


Dzień Patrona, Dzień Edukacji Narodowej w PSP w Naroku

W dniu 15 października 2010 r. po raz kolejny w naszej szkole obchodzony był DEN oraz Dzień Patrona. W tym dniu uczniowie pod kierunkiem p. Bogumiły Angel przygotowali program artystyczny poświęcony Janowi Pawłowi II - wielkiemu wychowawcy młodzieży oraz nauczycielom i pracownikom oświaty. Odbyła się również uroczysta msza św. w kościele p.w. Św. Floriana w Naroku w intencji całej społeczności szkolnej z udziałem pocztu sztandarowego i zaproszonych gości. Następnie zaproszeni emerytowani pracownicy, nauczyciele, pracownicy obsługi i inni goście spotkali się przy kawie i cieście. Była to również okazja do wręczenia nagród i kwiatów nauczycielom i pracownikom obsługi.

Galeria zdjęć


Dożynki - Narok 2010

Galeria zdjęć


Rozpoczęcie Roku Szkolnego 20010/2011

Galeria zdjęć


   
 
Strona główna